Gospodarka odpadami |
|
Przepisy dotyczące gospodarki odpadowej stają się coraz bardziej rygorystyczne. W związku z tym firmy, które wytwarzają odpady, powinny posiadać niezbędne pozwolenia. Proces uzyskania stosownych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami jest skomplikowany i wymaga rzetelnego przygotowania wniosku oraz dokumentacji.
1. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów Pozwolenie dotyczy wszystkich odpadów (z wyjątkiem odpadów komunalnych) wytwarzanych przez ten sam podmiot (wnioskodawcę), powstających w miejscu, gdzie instalacja jest eksploatowana. Można przyjąć, że miejscem tym jest cały zakład, rozumiany jako jedna lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny oraz znajdującymi się na nim urządzeniami (zgodnie z art. 3 pkt. 48 ustawy POŚ).
• 1Mg rocznie - w przypadku odpadów niebezpiecznych lub • 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów inne niż niebezpieczne. 2. Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów Przed przystąpieniem do prowadzenia działalności związanej ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów należy uzyskać zezwolenie na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów lub na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Zezwolenie wydaje w drodze decyzji organ właściwy ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów: a. Marszałek województwa dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla odpadów inne niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska albo zapadliska jest nie mniejsza niż 25000 Mg, dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, b. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska – dla zbierania i przetwarzania odpadów na terenach zamkniętych, 3. Zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze odzysku lub unieszkodliwiania Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów jest wymagane niemal zawsze, jeżeli zamierzone czynności mieszczą się w pojęciu odzysku lub unieszkodliwiania. Zezwolenie może przy tym dotyczyć odzysku albo unieszkodliwiania, albo prowadzenia obu tych działań łącznie. Dotyczy ono również odpadów komunalnych. Jedyne wyjątki od powyższych zasad to: a. zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o odpadach nie musi uzyskiwać odrębnego zezwolenia wytwórca odpadów, posiadający pozwolenie na ich wytwarzanie bądź decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, pod warunkiem, że we wniosku o wydanie wspomnianej decyzji uwzględni wymagania przewidziane dla wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, 4. Ewidencja odpadów a. Kto musi prowadzić ewidencję? • wytwórcy odpadów, • zbierający odpady, • transportujący odpady, • prowadzący przetwarzanie odpadów, • zarządzający składowiskami odpadów.
b. Dokumenty służące ewidencjonowaniu odpadów: • Karta przekazania odpadów, • Karta ewidencji odpadów. Firma Earth energy świadczy usługi z zakresu prowadzenia ewidencji odpadów, a także uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów, zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów oraz zezwoleń na przetwarzanie odpadów w drodze odzysku lub unieszkodliwiania. |